Ochrana před klíšťaty: tipy pro zahrádkáře

Klíšťata se nevyskytují jen na okrajích listnatých a smíšených porostů zarostlých křovinami a bujnou vegetací, na krajích cest i březích vodních toků. S jejich výskytem je třeba počítat i v parcích a na zahradách. Počet případů klíšťové encefalitidy přitom v posledních 5 letech oproti předchozímu období vzrostl. Jak před klíšťaty, která mohou přenášet i virus klíšťové encefalitidy, vyvolávající závažné onemocnění, chránit svou zahradu, a tedy i sebe?

Výskyt klíšťat na zahradě je možné omezit

Klíšťata dávají přednost životu ve vlhkém prostředí. Ke snížení rizika přenosu nákazy klíšťovou encefalitidou máme na zahradě několik možností. Ty mají přitom jedno společné – jedná se o způsoby, jak omezit výskyt a šíření klíšťat.

  • Vytvořte přechodovou zónu bez zeleně.
  • Používejte insekticidy.
  • Sekejte pravidelně trávník na zahradě.

V případě výskytu klíšťat je možné doporučit i velkoplošný zásah ve formě asanačních prací v bezprostředním okolí domu a na zahradě. Tyto práce by ale měly provádět odborné firmy zabývající se speciální ochrannou dezinfekcí, dezinsekcí a deratizací.

Před přisátím klíštěte je možné se chránit také používáním repelentů a nošením světlého oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Efektivní specifickou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

Přisáté klíště vytáhněte co nejdříve

Pokud naleznete přisáté klíště, co nejdříve ho odstraňte a místo přisání vydezinfikujte například přípravkem na bázi jódu, který má virucidní účinek. Včasné odstranění je velmi důležité, protože s prodlužující se dobou sání se u klíštěte zvyšuje vylučování slin. Tím se zvyšuje i dávka přeneseného patogenu klíšťové encefalitidy a riziko infikování nákazou klíšťové encefalitidy. Čím déle je navíc klíště přisáté, tím hůře se odstraňuje. Klíště vytáhněte nejlépe tak, že ho uchopíte co nejblíže kůži a vikláním (nezáleží na směru) ho povytahujte.

PP-TCV-CZE-0084