Riziko přisátí klíšťat je kvůli chybějícím mrazům vyšší
Praha, únor 2023 – Kvůli nedostatku mrazivých dnů hrozí již nyní přisátí klíšťat a přenos klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy, varují němečtí odborníci. Zatímco borreliózu je možné léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy se lékaři musí spolehnout pouze na mírnění příznaků jako jsou horečka, bolesti hlavy, zvracení a projevy otoku mozku. Protože sezona klíšťat může letos dorazit dříve, již nyní je důležité myslet na ochranu před klíšťovou encefalitidou. Dobře funguje očkování, které je prověřeno 50letou praxí.
Zima před klíšťaty nechrání – ani v České republice
Klíšťata se ukládají do hibernace při teplotách nižších než 5 stupňů Celsia. Chybějící mrazivé dny přitom nejen zvyšují riziko přisátí klíšťat i v zimních měsících, ale také pravděpodobnost přežití vajíček klíšťat do jara. To, že klíšťata mohou být aktivní i v zimních měsících, dokládají data onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou v České republice. V roce 2022 u nás bylo v prvních třech měsících roku zaznamenáno 10 případů klíšťové encefalitidy a 189 případů lymeské borreliózy.
Zima – čas na prevenci
Účinnou specifickou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Aby byla zajištěna ochrana na nadcházející klíšťovou sezonu, doporučují odborníci podat v rámci běžného schématu první a druhou dávku očkování proti klíšťové encefalitidě v zimních měsících. Již po druhé dávce, která se v tomto případě aplikuje 1 až 3 měsíce po dávce první, je možné očekávat dostatečnou ochranu. Na třetí dávku je pak
Již přes rok je pro lidi nad 50 let očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno ze zdravotního pojištění. Čeští odborníci přitom doporučují očkování všem osobám dočasně nebo trvale pobývajícím v endemických oblastech výskytu klíšťové encefalitidy. Výskyt klíšťat je v České republice v poslední době prakticky plošný. Přesto si jen 36 % z nás uvědomuje, že onemocnění klíšťovou encefalitidou hrozí i v jeho kraji.
Zkontrolujte si svůj očkovací průkaz už v zimě
U klíšťové encefalitidy je třeba myslet na pravidelné přeočkování.
I v zimě může pomoci repelent
Vhodné je chránit se nejen před klíšťovou encefalitidou, ale také lymeskou borreliózou, respektive před přisátím klíštěte vůbec. I v zimě noste vhodné oblečení světlé barvy, používejte repelenty a po návratu z přírody prohlédněte tělo i oděv, případně zvíře, které bylo v přírodě. Klíšťata se v České republice vyskytují ve všech regionech, a to nejen v lese, ale také v městské zeleni a v horských oblastech.
Zdroj: SZÚ, počet případů KE v ČR po krajích 2022, k 8.1.2023. Data on file. Na vyžádání u společnosti Pfizer.
PP-TCV-CZE-0210