Klíšťová encefalitida ve středním věku: Každý čtvrtý případ se týká člověka mezi 45 a 59 lety
Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem. V loňském roce byl každý čtvrtý pacient s klíšťovou encefalitidou ve středním věku (45 do 59 let) a dokonce téměř polovina nemocných patřila do věkové skupiny od 45 do 74 let. A je to právě 45. rok věku, kdy začíná míra proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě klesat. I proto je od ledna roku 2022 očkování proti klíšťové encefalitidě v České republice hrazeno pro pojištěnce nad 50 let ze zdravotního pojištění.
Počet případů klíšťové encefalitidy roste
Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění centrálního nervového systému, které může mít trvalé následky. V posledních 5 letech jsme v České republice zaznamenali 3 617 případů. V porovnání s předchozím pětiletým obdobím je toto číslo o 43 % vyšší. Klíšťovou encefalitidou je přitom možné se nakazit prakticky ve všech krajích.
Prevence na prvním místě
Zatímco boreliózu je možné léčit vzhledem k jejímu bakteriálnímu původu antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy jsou lékaři odkázáni pouze na tlumení příznaků nemoci. Mají ale k dispozici jiný, preventivní nástroj. A tím je očkování. Přesto očkování proti klíšťové encefalitidě využívá pouze třetina z nás, což je například v porovnání se sousedním Německem či Rakouskem o desítky procent méně.
Na věku záleží
Závažnost klíšťové encefalitidy se zhoršuje s věkem. Přitom zatímco ve věkové skupině od 18 do 24 let je očkováno více než 58 % z nás, u skupiny ve věku 55 až 64 let to je pouze necelých 23 %, tedy méně než polovina. Protože očkování je od ledna roku 2022 ve věkové kategorii nad 50 let plně hrazeno ze zdravotního pojištění, máme v České republice jedinečnou šanci míru proočkovanosti zvýšit a pomoci tak chránit ty, kterých se závažný průběh klíšťové encefalitidy týká ve větší míře. Očkování probíhá ve 3 dávkách aplikovaných s časovým rozestupem. Účinnost očkování je třeba po třech až pěti letech prodloužit přeočkováním.
Příznaky klíšťovou encefalitidu neprozradí jednoznačně
Klíšťovou encefalitidu je třeba nepodceňovat. Příznaky klíšťové encefalitidy jsou v první fázi nejednoznačné a připomínají chřipkové onemocnění (bolesti svalů a kloubů, slabost, zvýšená teplota). Po ústupu obtíží a několika dnech zdánlivého klidu pak příznaky přejdou do druhého stadia, které se vyznačuje silnými bolestmi hlavy, světloplachostí, závratěmi, horečkou, třesem a zvracením Mezi případné trvalé následky pak může patřit dlouhotrvající obrna hlavových nervů, postižení nervů nebo porucha sluchu. Každý 10. pacient pak několik měsíců po prodělání klíšťové encefalitidy pociťuje poruchy koncentrace, paměti, úzkost a poruchy spánku.
PP-TCV-CZE-0043