Máte psa? I při vyndávání klíštěte z jeho srsti se můžete nakazit klíšťovou encefalitidou

Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka především přisátím infikovaného klíštěte. Méně častým způsobem je ale také přenos při neopatrném vytahování infikovaného klíštěte například domácímu zvířeti. Při odstraňování klíšťat je tedy nutné pamatovat na to, že obsah klíštěte je také infekční. Proto je důležité klíště nerozmačkávat v prstech, a to ani při odstraňování z domácích zvířat. Domácí zvířata zároveň mohou infikovaná klíšťata přinést domů.

Účinnou specifickou prevenci je očkování

Na to, že i při odstraňování klíštěte ze zvířat hrozí riziko infekce, upozorňuje Česká vakcinologická společnost ČLS. Ta doporučuje prevenci ve formě očkování všem, kteří se dočasně nebo trvale pohybují v endemických oblastech výskytu klíšťové encefalitidy (včetně osob odstraňujících přisátá klíšťata ze zvířat). A Česká republika bohužel do endemických oblastí patří, infikovaná klíšťata se u nás vyskytují ve všech regionech, včetně horských oblastí a městských parků.

Vir klíšťové encefalitidy u psů

Věděli jste, že virem klíšťové encefalitidy se mohou nakazit i psi? V České republice je riziko nákazy 3,3–11,3 %. I když je onemocnění klíšťovou encefalitidou u psů poměrně časté, u většiny psů nedojde k rozvoji klinických příznaků. Pokud se symptomy objeví, je klíšťová encefalitida v prvním týdnu onemocnění smrtelná v 16 až 50 % zdokumentovaných případů. Průběh často trvá jeden až dva týdny, ve 12 až 25 % trpí psi symptomy déle a klíšťová encefalitida je u nich spojena se svalovou atrofií, parézami, epilepsií nebo slepotou. Stejně jako v případě lidí i u psů je možná pouze symptomatická léčba. Prevence nákazy klíšťovou encefalitidou spočívá u psů v ochraně před přisátím klíštěte. K tomu slouží pravidelné podávání látek určených k hubení roztočů ve formě tablet, pipet, šamponů a obojků, případně rychlé odstranění klíštěte.

Klíště po vyndání nerozmačkávejte

Nutné je přichycené klíště odstranit co nejdříve. Při odstraňování klíšťat z domácích zvířat přitom nezapomeňte použít gumové rukavice. Místo přisátí vydezinfikujte jodovým prostředkem. Poté pomocí navlhčené textilie lehce pohybujte (viklejte) klíštětem ze strany na stranu. V případě potřeby je možné klíště opatrně podebrat a vyjmou měkkou pinzetou, nebo umělohmotnou kartou se zářezy podle velikosti (larvy, nymfy a dospělá klíšťata). Po odstranění místo přisátí znovu vydezinfikujte. Při likvidování klíštěte dbejte na to, aby nedošlo k potřísnění rukou. Klíště tedy nemačkejte a nesnažte se ho ani jinak mechanicky rozdrtit. Klíště je možné zabalit do kousku papíru (nejlépe novinového) a na nehořlavém podkladu zapálit.

 

PP-TCV-CZE-0086