Klíšťová encefalitida: Co byste měli vědět o očkování?
Nákaza klíšťovou encefalitidou hrozí v rámci celé České republiky. Klíšťata se vyskytují v lesích a vysoké trávě, ale také v městských parcích a na zahradách, tedy v místech, kde je obvyklé venčit psa, běhat, procházet se, jezdit na kole, zahradničit a mnoho dalšího. Podle mezinárodního průzkumu, který probíhal i v ČR, takto pravidelně tráví čas od dubna do listopadu 95 % lidí.
S očkováním začněte už nyní
Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách s časovým rozestupem. Nejvhodnější doba, kdy navštívit praktického lékaře nebo očkovací centrum je dříve, než začnou venkovní teploty stoupat a klíšťata začnou být aktivní. Je to proto, že dostatečnou ochranu před klíšťovou encefalitidou je možné očekávat až 14 dní po 2. dávce.
Základní očkování nedokončí 55 % z nás
Průzkum ukázal, že i když znalost klíšťové encefalitidy a očkování je v České republice vysoká, očkovací proces zahájilo pouze 38 % Čechů a Češek.
Alarmující přitom je, že
- po 1. dávce ukončilo očkovací schéma 30 % lidí, a tudíž stále nejsou chráněni;
- 2. dávku dostalo jen 70 % lidí a ti jsou na krátkou omezenou dobu skutečně chráněni;
- 3. dávku znamenající dokončené očkování a obranu před klíšťovou encefalitidou na následující tři roky získalo jen 45 % očkovaných;
- Na přeočkování dorazí jen 27 % těch, kteří zahájili očkovací proces.
Zdroj: TBE Coverage and Compliance 2022.
Zrychlené schéma poskytne dostatečnou ochranu už za měsíc
Při běžném průběhu očkování vás lékař pozve na druhou dávku za 1 až 3 měsíce po první dávce. Pokud ale zahájíte očkovací proces až v době, kdy jsou klíšťata aktivní, přistupují lékaři obvykle k takzvanému zrychlenému imunizačnímu schématu. Při něm je čas na druhou návštěvu již 14 dní po první. Účinek očkování nastupuje i zde 14 dní po 2. dávce. Ochranu před klíšťovou encefalitidou je tedy možné získat už za měsíc od začátku zahájení očkovacího procesu.
Nezapomeňte zkontrolovat přeočkování
Bez ohledu na to, zda očkování proběhlo formou běžného schématu nebo zrychleného, platí, že účinek očkování je důležité obnovit jednou dávkou 3 roky po třetí dávce. Na každé další přeočkování je pak čas po 5 letech u věkové skupiny od 16 do 60 let a po 3 letech u lidí nad 60 let. Na očkování i přeočkování přispívají pojišťovny v rámci svých preventivních programů, pro lidi starší 50 let je pak hrazeno ze zdravotního pojištění.
Co dělat, když...
... nepamatuji si, kdy u mě proběhlo poslední očkování/přeočkování.
- Ověřte svůj poslední termín očkování s lékařem/očkovacím centrem.
... je to déle než 3 roky/5 let, co proběhlo přeočkování/3. dávka očkování
- Pokud od poslední dávky neuplynulo více než 10 let, je obvykle možné aplikovat pouze jednu promeškanou posilující dávku.
- Pokud od poslední dávky uplynulo více než 10 let, je vhodné zkontrolovat hladinu protilátek za 4 týdny po aplikaci promeškané posilovací dávky.
Co byste měli vědět o klíšťové encefalitidě
Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Po přisátí infikovaného klíštěte se objevují první příznaky za 7–14 dní. Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažené osoby pociťují slabost, bolest svalů a mají zvýšenou teplotu. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Komplikace například v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti.
Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce a 0,25 ml injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.
PP-TCV-CZE-0259