Cestujete do zahraničí? I tam můžete onemocnět klíšťovou encefalitidou

Výskyt viru klíšťové encefalitidy byl dosud zaznamenán v Evropě, na Sibiři, v Rusku, v severní Číně, v Jižní Koreji i v Japonsku. Ročně je celosvětově zjištěno více než 12 tisíc případů klíšťové encefalitidy, přičemž Česká republika se na tomto čísle v roce 2021 podílela 587 případy.

Po Evropě s očkováním

Při cestování do zahraničí je očkování důležitou ochranou před vybranými infekčními onemocněními. Protože klíšťová encefalitida mezi ně také patří, je očkování proti ní jedním z nejčastěji doporučovaných očkování pro cestovatele. Očkování se přitom týká nejen dospělých osob, ale i dětí a adolescentů. Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy na světě a odborníci doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě všem, kteří pobývají na našem území ať již trvale, nebo pouze v rámci svých cest. Další oblasti s vysokým rizikem nákazy klíšťovou encefalitidou se objevují i v našem okolí, konkrétně v Rakousku, Maďarsku a ve Slovenské republice. Vyšší počet případů klíšťové encefalitidy byl zaznamenán také v jižní části Německa, konkrétně v Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

Klíšťová encefalitida nejen v zahraničí

Klíšťata přenášející klíšťovou encefalitidu se vyskytují víceméně na celém území České republiky, a to i na zahradách a v parcích. Klíšťová encefalitida postihuje všechny věkové skupiny, přičemž závažnost onemocnění se zvyšuje s věkem. Mezi rizikové skupiny patří obecně lidé pracující v zemědělství a lesnictví, ale také ti, kteří tráví čas venku při zahradničení, procházkách, venčení psů, sběru lesních plodů, turistice nebo sportování. Přesto bylo v roce 2021 proti klíšťové encefalitidě očkováno pouze 33 % Čechů.

Období přenosu klíšťové encefalitidy se v České republice mění. V současné době je delší, než tomu bylo před třiceti nebo padesáti lety, a trvá od března do prosince. Důvodem tohoto prodloužení mohou být klimatické změny, změny prostředí a další faktory.

PP-TCV-CZE-0083